E-mail: info@netfinancie.sk
Na čo si dať pozor, keď uzatvárate havarijné poistenie? Keď uzatvárate havarijné poistenie, rozhodne je dôležité uvažovať podľa týchto kritérií:
Poistenie len proti havárii môže byť skutočne príliš veľkým rizikom – ak bývate v krajských mestách a vozidlo parkujete na ulici, alebo ho používate na každodenné presuny a parkovanie v meste, a naviac vaše vozidlo je nové a je značky obľúbenej u „autíčkarov“ zameraných na krádeže vozidiel (nemecké značky, Škoda, ale aj Lexus, Subaru či Peugeot...), rozhodne sa poistite aj na riziko odcudzenia vozidla. Poradíme Vám dobrý tip: nakoniec Vás „havarijko“ s poistením proti krádeži auta vôbec nemusí stáť viac, ako „základné“ havarijné poistenie bez poistenia krádeže – a to vtedy, keď si vyberiete najlacnejšiu cenu. Obchádzať všetkých 10 poisťovní, ktoré poskytujú havarijné poistenie je namáhavé, orientovať sa v zložitých poistných podmienkach komplikované a porovnať rovnaké druhy poistenia pre vaše vozidlo teda takmer nemožné... a môže vás to stáť veľa dni času. Rozhodne je jednoduchšie využiť internet a vyskúšať si porovnanie havarijného poistenia a ceny na internete. Najlepšou možnosťou je vybrať si z kompletnej ponuky na slovenskom trhu na portáli Netfinancie.sk a hneď sa tam aj postiť online: rýchlo, bez dodatočných nákladov a najlacnejšie.
Takúto otázku si kladie len osoba, ktorá poisťuje ojazdené vozidlo. Pri nových vozidlách je dilema vyriešená – poisťuje sa len na novú cenu. Pri zvažovaní o poistení sa na novú cenu alebo obstarávaciu cenu ojazdeného vozidla sú dôležité dva faktory:
Ak sa rozhodnete pre poistenie na novú cenu, malo by vaše poistenie kryť škody v prípade poistnej udalosti v nových cenách – samozrejme po odpočítaní spoluúčasti.
Stanovenie správnej poistnej hodnoty vozidla (ceny) je úlohou poisťovacieho poradcu alebo sprostredkovateľa. Rozhodne sa nemusíte stresovať, ako stanoviť poistnú hodnotu vozidla. Ako pre náš portál uviedol p. Chromek zo spoločnosti Netfinancie.sk (tel. 033 240 00 02: „Mesačne stanovujeme pre potrebu uzatvorenia havarijného poistenia poistnú hodnotu pre stovky vozidiel – je to bežná činnosť v CASCO poistení“. Ak budete hľadať pre vás najvýhodnejšie havarijné poistenie a nechávať si robiť ponuky v pobočkách poisťovní, pravdepodobne miniete veľa drahocenného času, kým vám budú môcť vozidlo obhliadnuť, stanoviť správne poistnú sumu a poradiť najvýhodnejší spôsob poistenia vozidla... a to isté sa môže opakovať v toľkých poisťovniach, v koľkých si chcete nechať ponuku pripraviť. Ako sme už uviedli, ceny havarijného poistenia pre to isté vozidlo a dokonca aj to isté krytie poistných rizík sa môžu rádovo líšiť v tisíckach, a preto máte na výber z troch možností:
Vyššia spoluúčasť znamená síce nižšiu cenu poistného, ale predovšetkým to znamená, že výška spoluúčasti, stanovená v percentách a nominálne v minime, vám bude odpočítaná v prípade poistného plnenia vášho havarijného poistenia. Preto sa poisťovať na vysoké spoluúčasti (napr. 20% a vyššie) má zmysel skutočne len pre firmy, alebo pre tretie auto v rodine.
Obvyklými a najčastejšie vyberanými spoluúčasťami sú:
Samozrejme aj tu platia významné rozdiely medzi jednotlivými poisťovňami a produktami havarijného poistenia:
Je pravdou, že len menšina vodičov na Slovensku si pripoistí doplnkové poistenia k hlavnému produktu havarijného poistenia. Dôvody môžu byť logické (úrazové poistenie mám riešené iným spôsobom, neprevážam veci vyššej hodnoty, necestujem do zahraničia...) , alebo môžu súvisieť s tým, že pripoistenia zvyšujú celkovú cenu poistenia.
Bežnými pripoisteniami, ktoré najčastejšie ponúkajú poisťovne sú:
Veľa vodičov a majiteľov áut na Slovensku rieši otázku, či si majú poistiť svoje auto aj na havarijné poistenie. Približne tri štvrtiny vodičov si zodpovedalo na túto otázku že nie, pretože je havarijné poistenie pre nich drahé a riziká, ktoré kryje považujú za minimálne.
Cena je samozrejme dôležitým faktorom pri rozhodovaní, ale určite je dôležitejšie si zodpovedať si to, či potrebujem takúto poistnú ochranu alebo nie, poprípade či je pre mňa takáto poistná ochrana vhodná. Podobne, ako je tomu pri akomkoľvek inom poistnom produkte.
Kto by sa mal podľa nás určite rozhodnúť pre havarijné poistenie:
Pre koho je havarijné poistenie doporučené:
Pre koho havarijné poistenie nie je alebo nemusí byť výhodné: Poznámka k nižšie uvedenému: nasledovný názor je potrebné vnímať nie ako návod na konanie (nepoistím sa, lebo mi tak odporúčali...), ale skôr ako smerovanie úvahy o posúdení miery rizika a efektivite vašich peňazí vložených do ochrany vášho majetku.
Mini CASCO je v západnej Európe veľmi populárny produkt, ktorý neposkytuje plné poistné krytie v maximálnom rozsahu ako štandardné havarijné poistenie.
Takéto poistenie je výborným produktom pre niektoré typy vlastníkov vozidiel a poskytuje im poistnú ochranu za veľmi výhodnú cenu. Príkladom môže byť mini CASCO pre vidieckych vodičov, pre dôchodcov, pre druhý automobil v rodine, ktorý je podstatne starší a podobne.
Takéto poistenie poskytuje napríklad Allianz – Slovenská poisťovňa ako Poistenie skiel a vybraných rizík, ktoré ponúka pre skúsených vodičov, ktorí sú si istí tým, že nehavarujú. Takže tento produkt takýchto „starých pardálov ciest“ poistí najmä proti odcudzeniu, proti poškodeniu alebo zničeniu skiel, proti zrážke so zvieraťom a proti živelnej udalosti – teda proti nepredvídateľnej udalosti.
Pre staršie autá má Allianz – Slovenská poisťovňa špeciálny mini CASCO produkt, ktorý predáva pod názvom Poistenie ojazdených motorových vozidiel. Toto poistenie kryje vodičov starých vozidiel na cenu starého vozidla, a to proti havárii, proti živelnej udalosti, proti odcudzeniu celého vozidla (ale nie jeho súčastí) a odcudzenie autorádia.
Za mini CASCO je možné považovať aj produkt Flexi KASKO - Štandard od Uniqa poisťovne, ktoré nekryje štandardné riziko havárie, ale len škody spôsobené živelnou udalosťou, zrážkou so zvieratami, poškodenie káblov, hadíc, obkladov, izolačných materiálov na vozidle spôsobených ohryzením alebo prehryznutím hlodavcami, škody na sklách a krádež či lúpež. Tento produkt je taktiež možné doporučiť skúsenejším vodičom a vodičom na vidieku s nižšou premávkou.
Obhliadka vozidla pri havarijnom poistení nie je nutná u nových vozidiel kúpených v SR. Akonáhle však vozidlo opustí show-room, je vnímané ako ojazdené bez ohľadu na to, či má najazdených 30 alebo 3 000 km.
Ojazdené vozidlá a dovozy, prijímané do havarijného poistenia, obvykle musia absolvovať obhliadku vozidla, pri ktorej sa zhotovuje aj fotodokumentácia, ktorá je podmienkou uzatvorenia poistnej zmluvy. Podrobne sa zaznamenajú všetky (drobné) poškodenia vozidla, skontroluje sa VIN kód vozidla a zapíšu sa akékoľvek odchýlky od štandardu pre daný typ vozidla, napr. dodatočne namontovaná alebo výrobcom namontovaná doplnková výbava.
Obhliadkou vozidla pred uzatvorením havarijného poistenia sa chráni ako poisťovňa, tak aj klient, ktorý v prípade poistnej udalosti môže argumentovať tým, že v čase obhliadky vozidla takéto poškodenie nebolo zaznamenané v protokole z obhliadky vozidla a ani vo fotodokumentácii a môže si uplatniť svoj nárok na poistné plnenie.
Obhliadky vozidla vykonávajú buď k tomu určené pracoviská príslušnej poisťovne alebo k tomu oprávnení poradcovia či poisťovací makléri.
Napríklad internetový maklér Netfinancie.sk, ktorý sprostredkováva havarijné poistenie až pre 10 poisťovní, pre väčšinu z nich aj vykonáva obhliadku ojazdených vozidiel, individuálne v mieste a čase podľa dohovoru s klientom.
Poistiť si vozidlo cez internet je čoraz viac rozšírené aj na Slovensku. Po tom, ako spoločnosť Netfinancie, s.r.o. svojim portálom Netfinancie.sk zahájila éru porovnávania cien povinného zmluvného poistenia a internetového dojednávania zmlúv, v tomto produkte dnes už na už vládne silá konkurencia.
S havarijným poistením je to zatiaľ inak: havarijné poistenie je zložitejší a variabilnejší poistný produkt (v neživotnom poistení vari najzložitejší - okrem poistenia priemyslu), a preto jeho korektné porovnávanie, správne a užívateľsky konformné naprogramovanie a prezentácia internetovej verejnosti predpokladá veľkú skúsenosť s poisťovníctvom a silné internetové know how.
Toto je skutočne obľúbený obchodnícky trik, ktorý je pochopiteľný a z pohľadu poradcu aj logický a ktorý „učia“ poisťovne svojich obchodníkov s cieľom tzv. cross-sellingu (krížového predaja viacerých produktov).
Zľavy za viacnásobné poistenie poisťovne poskytujú a sú naozaj výhodné – ale len vo vzťahu k štandardnému poisteniu danej poisťovne. A pretože poistní matematici jednotlivých poisťovní vyhodnocujú riziko povinného zmluvného a jednotlivé riziká v havarijnom poistené oddelene, nemusí platiť (a obvykle ani neplatí), že tá istá poisťovňa je najvýhodnejšia pre vaše vozidlo v povinnom zmluvnom poistení a zároveň aj v havarijnom poistení.
Na každom produkte môžete ušetriť tisíce. Príklad: Vaše PZP môže byť druhé najlacnejšie na trhu, a Vám ponúkané havarijné poistenie tej istej poistenie môže byť aj po 15% zľave „za prepoistenosť“ drahšie o niekoľko stoviek eur ako najvýhodnejšie havarijné poistenie na trhu od inej – stále však renomovanej – poisťovne.